Ministerstwo Finansów opublikowało nową wersję projektu ustawy o VAT oraz ustawy Prawo o miarach. Nowy projekt wprowadza istotne zmiany w stosunku do poprzedniej, opublikowanej 18 września wersji.
Jedną z ważniejszych zmian wprowadzonych w nowej wersji projektu ustawy jest rezygnacja z obowiązku umieszczania NIPu nabywcy na paragonach. Zmienią się również zasady wymiany pamięci fiskalnej w kasach fiskalnych z kopią papierową – według nowego projektu nie będzie to już możliwe. Przewidywane są także kary za brak terminowego przeglądu technicznego kasy. Takie zaniechanie będzie kosztować podatnika aż 500 zł, które będzie musiał uiścić w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji. Kara nakładana będzie na podstawie braku zapisów w książce kasy lub zarejestrowania tego zdarzenia w rejestrze zdarzeń w Centralnym Repozytorium Kas, przez naczelnika Urzędu Skarbowego.
Projekt precyzuje także grupy podatników, które jako pierwsze zostaną objęte obowiązkiem posiadania kas online. Jako pierwsi na liście (od 1 stycznia 2019) znajdują się mechanicy samochodowi oraz stacje benzynowe. W lipcu tego samego roku dołączą do nich firmy świadczące usługi związane z wyżywieniem wyłącznie świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania. Poprzednia wersja projektu ustawy przewidywała nałożenie w tym terminie obowiązku stosowania kas online również na firmy budowlane, nowy projekt przesunął tą branże na dalszy termin, 1 stycznia 2020. Wtedy też kasy online staną się obowiązkowe dla firm świadczących usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne, a także usługi prawnicze oraz usługi w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i dentystów.
Pełny tekst dokumentu znajduje się na stronie http://legislacja.rcl.gov.pl