Automatyka przemysłowa to dziedzina inżynierii zajmująca się automatyzacją i sterowaniem procesami produkcyjnymi oraz operacyjnymi w przemyśle. Obejmuje szeroki zakres technologii, narzędzi i metod, które pozwalają na kontrolę i optymalizację procesów produkcyjnych. Wykorzystywane są do tego różnorodne systemy sterowania, takie jak sterowniki PLC (Programmable Logic Controller), systemy SCADA (Supervisory Control and Data Acquisition) czy systemy akwizycji i przetwarzania danych. Te systemy umożliwiają monitorowanie, kontrolę i zarządzanie procesami produkcyjnymi w czasie rzeczywistym.
Nasze rozwiązania
Nasze rozwiązania
PLC – Sterowniki przemysłowe
Sterowniki przemysłowe, nazywane także PLC (ang. programmable logic controller) to podstawa logiki sterowania procesami produkcyjnymi. Poza tą funkcją dostarczają także informacji pomiarowych dzięki którym możliwe jest wprowadzenie optymalizacji w tych procesach tak aby współczynniki powtarzalności, jakości produktu koszt wytwarzania spełniały oczekiwania producenta a przez to i jego klientów.
Systemy akwizycji i przetwarzania danych
Systemy akwizycji i przetwarzania danych to grupa rozwiązań technologicznych, które służą do zbierania, gromadzenia i analizy danych z różnych źródeł. Informacje pozyskiwane są z czujników, urządzeń pomiarowych, systemów monitoringu – także wizyjnego. Systemy tego typu są powszechnie stosowane w dziedzinach takich jak przemysł, nauka, medycyna czy automatyka budynkowa. W skład tego typu systemu wchodzą różne czujniki, kamery, oprogramowanie do analizy danych. Pozwalają one na uzyskiwanie informacji i na ich podstawie do podejmowanie decyzji opartych na danych oraz optymalizację działań.
SCADA – Systemy sterowania procesami przemysłowymi
Systemy sterowania procesami przemysłowymi to kompleksowe rozwiązania technologiczne, które mają na celu monitorowanie, kontrolowanie i optymalizację różnorodnych procesów przemysłowych w zakładach produkcyjnych.To kluczowy elementem w cyfryzacji i automatyzacji przemysłu, umożliwiający skuteczne zarządzanie produkcją, zwiększanie efektywności i zapewnianie ciągłości produkcji. W ich skład wchodzą czujniki, siłowniki, sterowniki przemysłowe (PLC) oraz zawarte w nich algorytmy sterowania. Te systemy są zdolne do zbierania danych z różnych punktów w procesie produkcyjnym, analizowania ich, a nawet podejmowania automatycznych decyzji dotyczących regulacji i kontroli procesu.
Systemy zarządzania produkcją
To systemy których celem jest zautomatyzowanie procesów, minimalizacja błędów ludzkich, optymalizacja zużycia surowców i energii, a także zapewnienie ciągłości produkcji. Systemy te są obecnie nieodłącznym elementem w wielu gałęziach przemysłu, takich jak chemiczny, petrochemiczny, spożywczy, czy energetyczny.