W związku z dużą ilością pytań od naszych klientów, postanowiliśmy dorzucić swoje trzy grosze do bogatej wymiany opinii i udostępnić nasze komentarze do najczęściej podnoszonych kwestii.
Windows 10 to wciąż gorący temat na forach i portalach społecznościowych. Nie brakuje żartów i memów na jego temat, tylko jak w tym gąszczu informacji znaleźć to co nas interesuje. Fora i portale są zalewane masą niepotrzebnych informacji często niedotyczących głównego tematu.
W poniższym tekście postaramy się odpowiedzieć na kilka kluczowych problemów.
Czy i kiedy firmy będą musiały przejść na Windows 10?
W sieci można znaleźć wiele artykułów opisujących katastrofy przejścia korporacji na Windows Vista czy Windows 8. To, że przejdziemy na Windows 10 jest oczywiste, gdyż prędzej czy później zajdzie taka konieczność z powodu polityki kompatybilności produktów Microsoftu oraz trendu rozwoju obecnych technologii i rozwoju w kierunku IOT (Internet Of Things)
Na razie firmy nie muszą przechodzić na nowy system operacyjny. Jak wiadomo, każdy nowy system posiada luki w bezpieczeństwie, które mogą być bardzo groźne dla przedsiębiorstwa. „Łatanie” systemu może czasem trwać nawet dwa lata jak to miało miejsce w poprzednich wersjach.
Na przykładzie Windows 8 i 8.1: Windows 8 nie spotkał się z wielkim entuzjazmem i posiadał wiele luk w bezpieczeństwie i w dość krótkim czasie Microsoft podjął decyzję dużej aktualizacji do wersji 8.1
Mniej krytyczne wydają się ujawnione, znane luki w systemach, bo te są w miarę szybko korygowane. Istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa są te niewykryte, a systemy rozwijające się mają większe prawdopodobieństwo na takie.
Czy Windows 10 jest już kompatybilny i stabilny ?
Obecnie Windows 10 jest w wersji beta, więc ciężko mówić o stabilności i kompatybilności a ostatnio nawet pojawiła się burza w sieci o samoczynnym usuwaniu aplikacji przez ten system operacyjny.
Windows 7 się już nie rozwija ale jest stabilny, w miarę szczelny, kompatybilny. Podobnie do Window 8.1.
Sektor przemysłowy ma najwięcej problemów, gdyż wiele systemów automatyki przemysłowej bazuje jeszcze na Windows XP a użytkownicy z tego sektora powinni już przechodzić przynajmniej do wersji 7, co też bywa problematyczne z uwagi na brak kompatybilności sterowników systemowych do urządzeń komunikacji przemysłowej jak sterowniki interfejsów COM czy RS, które są powszechnie stosowane w przemyśle .
Windwos 10 dla firm – kiedy przejść?
Bazując na wcześniej opisanych aspektach szacujemy iż firmy, zwłaszcza te z sektora produkcyjnego, będą przechodzić na Windows 10 nie wcześniej niż na przełomie 2016/2017
Windows 10 vs Windows 7 (plusy i minusy)
Windows 10:
+ Nowe funkcje i kompatybilność z nowymi rozwiązaniami Microsoft
+ DirectX12
+ Integrowanie z nowymi technologiami
+ Pełne wsparcie techniczne
+ Lepszy od poprzednich z punktu widzenia użytkownika domowego
+ Ogólnie rokuje na dobry system
– Nie będzie wielu programów typu Windows Movie Maker, Pasjans (:P)
– Nowe funkcjonalności = szansa na bug’i i luki w bezpieczeństwie
– Wiele starszych urządzeń i programów może nie być wspierana
– Brak możliwości wyłączenia aktualizacji w wersji HOME
– Słaba dokumentacja- w przypadku nietypowych problemów trudniejsze będzie znalezienie rozwiązań
Windows 7:
+ Stabilny i kompatybilny ze starszymi systemami
+ Luki w bezpieczeństwie są w większości znane i poprawione przez MS czy inne programy AV czy „łatki”
+ Bardzo dobra dokumentacja – jeśli coś nie działa to na 90% będzie rozwiązanie w „googlach”
– Nie rozwija się już i nie ma pełnego wsparcia
– I tak będzie trzeba przejść na Windows 10 J
Czy można wrócić do poprzedniej wersji systemu i jak to zrobić?
Na powrót do poprzedniej wersji systemu Windows mamy 30 dni . Po upływie tego czasu nie da się automatycznie wrócić do poprzedniej wersji – zostanie nam już tylko format i przywracanie z backupu.
Jeśli chcesz wrócić do poprzedniej wersji i potrzebujesz pomocy – skontaktuj się z nami a na pewno pomożemy – do końca roku bezpłatnie jako nasz świąteczno-noworoczny upominek.
Autor: Rafał Podlasiński Kierownik działu IT